Home > Dyscypliny > Curling – popularna dyscyplina sportowa

Curling – popularna dyscyplina sportowa

Październik 24th, 2012

Curling - zimowa dyscyplina sportowaCurling to dyscyplina sportowa, która wywodzi się z kręgli, bardzo popularna jest w USA, Kandzie i Szwecji . Na czym polega ta mniej znana dyscyplina sportowa?

W Curling grają dwie czteroosobowe drużyny, najprościej mówiąc wygrywa ten kto rzucić granitowym kamieniem jak najbliżej wymalowanej na lodzie tarczy, oczywiście można uderzeniem kamienia przesunąć kamienie przeciwników, słowem sytuacja na arenie rozgrywki może się w każdej chwili zmienić.

Osoba rzucająca kamieniem ma do pomocy dwie osoby ze swojej drużyny, które czyszczą lód przed ślizgającym się kamieniem, aby nabrał on szybkości, jednak trzeba też odpowiednio wyliczyć jak i kiedy przestać „pomagać” kamieniowi.

Oczywiście zasady tej dyscypliny sportowej są tu mocno uproszczone. Curling nazywany jest czasami „szachami na lodzie”.

Mistrzostwa Świata w tej dyscypliny sportowej odbywają się od 1959 roku, jak do tej pory najwięcej medali zdobyła Kanada – 48, druga w klasyfikacji jest Szkocja, która ma ich 32. Ta klasyfikacja dotyczy Mistrzostw Świata Mężczyzn.

Mistrzostwa Świata Kobiet w Curlingu odbywają się od 1979 roku. W klasyfikacji medalowej, tu również prowadzi Kanada z 29 medalami, druga Szwecja ma ich 22.

Curling jest od Igrzysk Olimpijskich w Nagano, również oficjalną dyscypliną olimpijską. Na Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver, złotymi medalistami zostali wśród Mężczyzn – Kanada, wśród Kobiet – Szwecja.

Ta dyscyplina sportowa jest mało znana  w Polsce, być może przez to, że wydaje się być mało emocjonująca, nic bardziej mylnego. W curlingu jeden ruch może spowodować to,  że nasza drużyna poniesie klęskę, lub odniesie wielką Wiktorię. Warto przyjrzeć się bliżej tej dyscyplinie sportowej

Nie znaleziono.

Dyscypliny curling, dyscyplina sportowa, dyscypliny olimpijskie, igrzyska olimpijskie, Igrzyska Olimpijskie Nagano, Igrzyska olimpijskie Vancouver, medaliści olimpijscy, Mistrzostwa światw w Curlingu, sport, zimowa dyscyplina sportowa, Zimowa Olimpiada, Zimowe Igrzyska Olimpijskie


  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.


/////////rasta///////////